Si te gatuajme Fergese me melçi – Receta gatimi

Si te gatuajme Fergese me melçi – Receta gatimi per Fergese me melçi – Si pergatitet Fergesa me melçi (shqip/italisht)

Fergesa me melçi eshte nje recete e Shqiperise se mesme apo ajo qe tiranasit e quajne tave dheu eshte pak a shume e njejta recete eshte shume e dashur dhe e mirenjohur nga te tere dhe si rrjedhoje nuk mnd te mungonte ne web faqen tone.

Perberesit per 2 persona:
200-250 gr melçi viçi
100 gr gjize
1 thelb hudher
vaj ulliri
30 gr gjalp
kripe
rigon
nje luge salce domatesh e koncentruar
spec djeges
gjethe dafine fakoltative
Pergatitja:
Presim ne copa te vogla melçite e viçit dhe i leme menjane.
Shkrijme gjalpin ne vaj dhe skuqim fillimisht hudhren e grire imet dhe nje maje luge spec djeges.
I shtojme copat e melçive. I japim shije me kripe dhe rigon.
Pasi melçite te jene skuqur, i shuajme me nje gjysem gote uje ku kemi tretur salcen e domateve (nese melçite nuk jane te fresketa shtoni sasine e ujit sepse melçia duhet te ziehen patjeter).
Pasi ka avulluar 1/3 e ujit. i shtojme gjizen, te cilen une e perzieje fillimisht me 2 luge shellire djathi dhe 2 luge uje.
E kaurdisim mire e mire dhe e transferojme ne tavat e baltes.
Sipas deshires mund t’i vini nje gjethe dafine per ta aromatizuar.
E pjekim ne furre per afro 10 minuta derisa yndyra te dale ne siperfaqe.

E servirim te ngrohte me feta buke te thekur.

Ju befte mire nga Sitegatuajme.net!

fergese_me_melci

ITALIANO
Ingredienti per 2 persone:
200-250 gr di fegato vitello
100 gr ricotta (ottima la ricotta forte prodotta in Puglia, in sostituzione  “ricotta Abbasciano” dal banco formaggi del mercato)
1 spicchio d’aglio
olio evo
30 gr di burro
sale
origano
1 cucchiaio di concentrato di pomodoro
peperoncino intero oppure in polvere
foglie d’alloro
Preparazione:
Tagliare a piccoli pezzettini il fegato di vitello e lasciarlo da parte.
Scioglere il burro nell’olio e soffriggere l’aglio tagliato finemente ed il peperoncino.
Aggiungere i pezzettini di fegato. Regolare di sale e origano. Mescolare per una decina di minuti.
Diluire il concentrato di pomodoro in mezzo bicchiere di acqua. Versarlo sul tegame e mescolare.
Quando l’acqua sarà evaporata per 1/3, aggiungere la ricotta mescolata con 4 cucchiai di acqua.
Trasferire il tutto nei tegamini di terracotta e mettere al forno per una decina di minuti.

Advertisement

No comments.

Leave a Reply