Biftek me makarona dhe me salcë domatesh

Si te gatuajme biftek me makarona dhe me salce domatesh. Si te pergatisim receta gatimi  dhe ushqime te ndryshme shqiptare dhe te huaja.

Përgatitja:
Në një tigan me yndyrë hedhim specat djegës dhe i lëmë të skuqen për 10 sekonda në zjarr të fortë. Më pas shtojmë masën e bullgurit të misrit dhe farat e kumit.
Këtë miksim pasi ta kemi lënë të ftohet në ujë për 10 minuta e hedhim në grirësen e perimeve dhe e përpunojmë derisa të bëhet një masë e lëngshme.

Në një tigan me vaj shumë të nxehtë hedhim biftekun dhe e skuqim për 5 minuta. Heqim mishin nga tigani dhe ulim nxehtësinë në një mesatare. Shtojmë piperin, hudhrat në tigan dhe i skuqim për 8 minuta duke i trazuar vazhdimisht.

Përgatisim purenë: në lëngun e mishit shtojmë masën e dytë të bullgurit të misrit, kripën sheqerin dhe i vëmë të ziejnë.

Përbërësit:
* 6 lugë gjelle me speca djegës të prera në copa të vogla
* 1 lugë çaji fara kumi
* 6 lugë gjelle me qepë të prera
* 1 lugë gjelle vaj kikirik
* 2 copa mish pa kocka
* 4 thelpinj hudhra
* 1 filxhan yndyrë
* një supore pule * 2 luge sheqer
* 1 lugë çaji kripë
* 2 kuti me bollgur misri
* 2 feta limoni.

Advertisement

No comments.

Leave a Reply