Receta gatimi per kofshë pule me domate dhe erëza

Si te gatuajme “Kofshë pule me domate dhe erëza” – Receta gatimi për “Kofshë pule me domate dhe erëza”. Për të gatuar kofshë pule me domate dhe erëza veprojmë në këtë mënyrë: Në një tigan të thellë, hedhim vajin e ullirit. Skuqim qepën dhe hudhrën për rreth 5 minuta. Hedhim kofshët e pulës pasi i kemi larë mirë në ujë të ftohtë dhe të bollshëm, dhe i përziejmë së bashku me qepën dhe hudhrën për rreth 10 min, pra ti japim një skuqje të lehtë, për disa minuta. Pas 10 min e rregullojmë me kripë, piper dhe shtojmë degzën e rozmarinës, duke e përzier, shtojmë dhe ullinjtë, domatet, salcën, dhe e mbulojmë me kapak duke e lënë në zjarr të ulët për 30 min.

kofshe pule me domate dhe ereza

Përbërësit:
– 4-5 kofsha pule
– 3 thelpinj hudhër
– 1 degëz rozmarinë
– 2 lugë vaj ulliri
– 5-6 domate të vogla
– 1 qepë
– 6-7 kokrra ullinj të zi pa bërthamë
– 1-2 lugë salcë
– kripë dhe piper

Ju bëftë mirë nga Sitegatuajme.Net!

Advertisement

No comments.

Leave a Reply