Receta gatimi per Krem Karamel

Si te gatuajme Krem Karamel – Si te pregatisim Krem karamel – Receta te thjeshta gatimi per te gatuar Krem karamel

Perberesit per Krem karamel

  • 1 kg qumesht
  • 7 kokrra veze
  • Pak sheqer (2 luge gjelle)
  • Portokalle 3 kokrra (kjo sipas deshires)

receta gatimi per krem karamelPergatitja e Krem karamelit
Marim nje xhezve dhe do te hedhim sheqerin dhe pak uje sa te njomet sheqeri.
Shkrijme sheqerin deri sa te behet nje ngjyre e kuqe dhe e hedhim neper kupa.
Marrim 7 kokrra veze ku na duhet te heqim 3 te bardhat menjane, dhe i rrahim fort. Nderkohe ne kemi vene edhe qumeshtin per tu ngrohur ne zjarr. Marrim dhe i hedhim sheqerin sipas deshires dhe e trazojme mire.
Mbasi ka valuar qumeshti e heqim nga zjarri dhe e leme te ftohet per te hedhur vezet e rrahura. Edhe kjo ka rendesi qe te mos na prishen vezet. Mbasi i kemi hedhur vezet dhe e kemi trazuar mire ne i hedhim neper kupat ku i kemi hedhur sheqerin e djegur.
Vendosim kupat ne nje tave me pak uje gati per tu futur ne furre. Para se ti fusim kupat ngrohim furren ne temperaturen 150 grade gati per gjysem ore dhe e stakojme ne momentin qe i fusim ne furre.
I leme deri sa te jene gati duke i provuar me nje kruajtese dhembesh qe ajo te dale e thate nga kremi. Ne kete moment krem karameli eshte gati.
Ju befte mire nga RecetaGatimi.Net

Advertisement

No comments.

Leave a Reply