SI te gatuajme Rizoto me fruta deti

Si te gatuajme rizoto me fruta deti/ Receta gatimi per rizoto me fruta deti.

Rizoto me fruta deti eshte nje pjate tipike italiane, e perhapur gjeresisht edhe ne restorantet e vendit tone. Mund te shijohet si ne stinen e veres ashtu dhe ne ate te dimrit, sidomos ne raste te vecanta te nje darke/dreke ku jane te ftuar shume miq.

Pregatitja e saj nuk eshte e komplikuar, ndryshe nga c’mund te duket; mjafton qe peshku te jete i fresket, te keni pak kohe ne dispozicion dhe mbi te gjitha te keni pak durim. Rizoto me fruta deti qe ju propozojme ne kete recete pregatitet me midhje, vongole, kallamare dhe karkaleca. Por gjithcka varet nga pelqimi juaj dhe nga ajo se cfare arrini te gjeni te fresket ne treg!

Perberesit per 4 persona

 • 1liter leng i pregatitur me peshk ose me koncentrate peshku apo perimesh
 • 400gr oriz per rizoto (tipi Arborio)
 • 200gr karkaleca
 • 400gr midhje
 • 400gr vongole
 • 400gr kallamar
 • 1 karrote te vogel
 • 1 kembe selinò
 • 1 luge gjelle majdanoz
 • 1 thelb hudher
 • 1 qepe mesatare
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Gjeja e pare qe duhet bere per pregatitjen e rizotos me fruta deti eshte te pastrojme peshkun. Midhjet: i pastrojme duke i ferkuar me nje tel enesh per ti hequr papastertite apo “fijet” qe permbajne ne siperfaqe. Vongolet: i zgjedhim nje nga nje duke eleminuar ato te thyerat dhe i vendosim ne nje tas plot me uje te ftohte (me mire nese i vendosim 1 nate perpara). Kallamaret: i pastrojme, i heqim lekuren dhe i lajme nen uje te rrjedhshem, me pas i presim ne unaza. Karkalecat: i qerojme, i lajme dhe i leme ne nje ane.

Tani merrremi me gatimin e midhjeve dhe vongole. Marrim dy tenxhere te thella dhe ne njeren hedhim vongolet ne tjetren midhjet. I mbulojme me kapak dhe i gatuajme ne zjarr te forte derisa guckat e te dy molusqeve te hapen (zakonisht nevojiten 5-7 minuta). Kur te jene gati, fikim zjarrin dhe filtrojme lengun e tyre me ane te nje kulluese duke e bashkuar me lengun e koncentrates apo te peshkut.

Ne kete pike heqim levozhgen e midhjeve dhe vongole duke mbajtur menjane disa prej tyre te plota te cilat do te na sherbejne per zbukurimin e pjates perfundimtare. Me pas gatuajme kallamaret; presim selinon dhe karroten shume holle dhe i kaverdisim ne vaj ulliri bashke me hudhren e shtypur (te cilen do ta eleminojme ne fund). Shtojme kallamaret, dhe i leme te gatuhen derisa te jene zbutur duke i shtuar ndonje garuzhde leng.

Nderkohe pregatisim orizin; ne nje tenxhere te thelle kaverdisim ne vaj ulliri qepen e prere holle ne zjarr shume te ulet. Kur qepa te jete bere transparente, shtojme orizin per rizoto. Kur kjo te kete avulluar, shtojme pak nga pak lengun e molusqeve, e rregullojme me kripe dhe piper dhe e leme te gatuhet derisa orizi te jete gati.

Orizit tashme te pregatitur, i shtojme kallamaret, karkalecat, midhjet, vongolet, majdanozin e grire dhe e leme ne zjarr te avashem edhe per 5 minuta te tjera duke i perziere here pas here dhe duke i shtuar ndonje garuzhde leng peshku.

E leme te pushoje rizoton per disa minuta ne zjarr te fikur dhe e servirim neper pjata duke e zbukuruar me ndonje midhje apo vongole me guacke.

Advertisement

No comments.

Leave a Reply