Si te gatuajme Fërgesë Tirane – Receta gatimi per

Si te gatuajme fergese Tirane – Receta gatimi per fergese tirane – Si pergatitet fergesa

Përbërësit për 4-5 persona:

Speca 8-10 copë mesatare
domate 4-5 kokrra mesatare
yndyrë për skuqje
2 filxhanë kafeje
miell 1 lugë gjelle
vezë 2 kokrra
hudhra 4-5 thelpinj
gjizë 4-5 lugë gjelle
spec djegës sipas dëshirës

Specat pastrohen nga bishti dhe farat, lahen dhe skuqen. Në yndyrën e mbetur hidhen domatet e qëruara nga lëkura dhe të grira hollë, kaurdisen derisa masa të trashet, hiqet nga zjarri hidhen vezë, spec djegës, majdanoz i grirë hollë, gjizë ose djathë.

Masa vendoset në pjatë dhe sipër vendosen specat e fërguar.

fergese_e_shqiperise _se_mesme

Advertisement

No comments.

Leave a Reply