Si te gatuajme Pica me gjel deti

Si te gatuajme Pice me gjel deti- receta gatimi per pice

Përbërësit per pica me gjel deti:

-brumë me miell te bluarjes se plote
-3 domate
-2-3 speca jeshil te prere ne feta fine
-1 f. çaji kërpudha e prera ne feta
-10 feta mish nga gjeli i detit qe ju ka mbetur,te cilat do i zieni pak.
-djathëra sipas dëshirës(me % te ulet yndyre)
-vaj ulliri
-kripe e piper

-Përgatisni brumin dhe hapeni ne një tave te vajosur e lëreni ne furre te parangrohur për 10′ te piqet lehte. Lyejeni bazën e picës me pak vaj e filloni te vini sipër 1 domatet te grire me kripe e piper. Sipër shtroni fetat e mishit te gjelit te detit(ose pulës).
Ne vazhdim vini fetat e kërpudhave dhe fetat e domateve dhe plotësoni me fetat e specave. Sipër hidhni dhe djathin e grire . E fusni ne furre dhe për 10′-15′,aq sa te shkrije djathi.

Ju befte mire nga Sitegatuajme.Net

Advertisement

No comments.

Leave a Reply