Si të gatuajmë pilaf me llukanik dhe karkaleca

Si të gatuajmë “Pilaf me llukanik dhe karkaleca” – Receta gatimi për “Pilaf me llukanik dhe karkaleca”. Nxehim vajin në një tenxhere të përshtatshme dhe zbusim në të në zjarr të ulët qepën, llukanikun, dhe specat për rreth 4 minuta. Shtojmë orizin, hudhrën, dhe specin djegës. Vazhdojmë të gatuajmë dhe për 2-3 minuta të tjera. Shtojmë 500 ml ujë të nxehtë, rreth 2/3 lugë caji kripë, dhe turmeric. Përziejmë mirë dhe mbulojmë. Gatuajmë të mbuluar në zjarr të ulët për rreth 15 minuta. 3 minuta para fundit shtojmë bizelet. Në fund të procedurës shtojmë karkalecat, lëkurën dhe lëngun e limonit, dhe fikim zjarrin. Përziejmë shumë lehtë dhe e lëmë të mbuluar për rreth 3 minuta akoma. Nxehtësia e orizit do të jetë e mjaftueshme për të gatuar karkalecat. Hapim kapakun, përziejmë lehtë dhe një herë dhe shërbejmë.

pilaf me llukanik dhe karkaleca

Përbërësit:
– 2 lugë gjelle vaj ulliri
– 1 qepë e vogël e grirë hollë
– 2 speca të kuq të prera në feta të holla
– 50-60 gr llukanik (mundësisht llukanik Korce), i prerë në feta të holla
– 1 spec djegës
– ½ lugë caji turmeric (pluhur I verdhë, do ta gjeni te Neranxi ose në supermarket. Mund të bëhet dhe pa të)
– 250 gr oriz për pilaf
– 200 gr karkaleca të qëruar
– 100 gr bizele të ngrira
– Lëkura e grirë dhe lëngu i 1 limoni
– kripë

E keni provuar ndonjë herë? Nëse jo, atëherë duhet ta provoni pa tjetër. Do të surprizoheni se sa mirë kombinohen karkalecat me llukanikët. Ju bëftë mirë nga Sitegatuajme.Net!

Advertisement

No comments.

Leave a Reply