Si të gatuajmë “Oriz me midhje”

Si të gatuajmë “Oriz me midhje” – Receta gatimi për “Oriz me midhje”. Vendosim 4 lugë vaj në tenxhere, shtojmë qepën , hudhrën , hedhim dhe orizin , që duhet ta kemi zier më parë , shtojmë ujin, koper , majdanoz , salcë domatesh , midhjet,  kripë, piper të zi. Pasi të ziejnë këto më lart reth 10 minuta shtojmë midhjet , i lemë rreth 5 minuta në zjarr dhe ndërkohë pilafi me midhje është gati për tu servirur e për tu ngrënë. Ju bëftë mirë!

oriz me midhje

Për 4 racione nevojiten:
– 1 kg midhje
– 1 qep e thatë
– 2 thelpinj hudhre
– 1 filxhan domate të grira
– pak koper
– pak majdanoz
– 400gr oriz (karolina)
– 3 filxhane ujë të nxehtë , vaj, kripë, piper të zi

Advertisement

No comments.

Leave a Reply