Si të gatuajmë supë me brokoli dhe gorgonzola

Si të gatuajmë “Supë me brokoli dhe gorgonzola” – Receta gatimi për “Supë me brokoli dhe gorgonzola”. Zbusim qepën në vajin e ullirit, në një tenxhere të përshtatshme, në zjarr të ulët. Shtojmë lëngun e perimeve, patatet dhe pak kripë. E lemë të ziejë në zjarr të ulet deri sa të bëhet patatja. Shtojmë brokolin, gjysmën e djathit, dhe kremin e qumështit. E lëmë të gatuhet për rreth 4 minuta nga momenti që do të marrë përsëri valë. E heqim nga zjarri dhe e kalojmë në blender deri sa te behet totalisht pure. Kontrollojmë shijen për kripë dhe rregullojmë po të jëtë nevoja. Shërbejmë me pjesën tjetër të djathit të thërmuar sipër.

supe me brokoli dhe gorgonzola

Përbërësit:
– 20 ml vaj ulliri
– 1 qepë e madhe e prerë në copa të mëdha
– 1 patate e madhe, e qëruar dhe e prerë në copa të mëdha
– 800 ml lëng perimesh, ose në mungesë të tij ujë I nxehtë
– 200 ml krem qumështi
– Rreth 300 gr brokoli I pastruar dhe I prerë në copa
– 100 gr gorgonzola e copëtuar
– kripë

Një supë “bombë” e vërtetë vitaminash dhe e shpejtë në të bërë… Ju bëftë mirë nga Sitegatuajme.Net!

Advertisement

No comments.

Leave a Reply