Gurabije 5 lekshe

Perberesit:

-400 gr gjalpe ose margarine ne temperature ambienti,
-9 ose 10 luge sheqer,
-3 filxhane niseshte,
-esence vaniljeje,
-2 filxhane miell,
-1/2 filxhan sheqer pluhur.

Pergatitja:

Ne nje tas te bollshem, rrahim gjalpin apo margarinen e bute me sheqerin pluhur dhe sheqerin normal. Shtojme dale ngadale niseshtene dhe e trazojme akoma qe te behet homogjene. Hedhim brenda esencen e vaniljes e shtojme pak nga pak miellin derisa te krijohet nje brum i bute.Nuk duhet perdorur miell me teper se c’duhet, pasi na krijon veshtiresi ne dhenien e formes por edhe ne shije.
E veme te forcohet ne frigorifer per te pakten 40 minuta.E marrim pjese pjese dhe duke e rrotulluar mbi tavoline, i japim forme bastuni me trashesi sa gishti i madh, dhe i presim ne diagonal, ( kini parasysh ato qe hanim me aq qejf dikur). Me ndihmen e pirunit, siper bejme viza ne menyre delikate. Pasi mbarojme gjithe brumin keshtu, i veme ne tave mbi leter furre dhe i pjekim ne furre te ngrohte ne 160° per rreth 25-30 minuta e megjithate, derisa nga poshte te kene marre pak ngjyre, por siper duhet te jene te bardha. Lerini te ftohen para se ti hiqni nga tava e sipas deshires, sperkatini me sheqer pluhur.

Advertisement

3 Responses to “Gurabije 5 lekshe”

 1. zayn malik

  Sep 22. 2012

  shumeeeeeeeee te shijshme

  Reply to this comment
 2. Tina

  Oct 13. 2012

  Pershendetje….nje pyetje kisha…..Ke perberesit e gurabies masa nje filaxhan( cfare filxhani kafe apo caji….)….Faleminderit nga une Tina….13 tetor New York..

  Reply to this comment
 3. Uomosalute

  Nov 06. 2019

  Ciao! Mi piace leggere il tuo blog. Grazie per la ricetta.

  Reply to this comment

Leave a Reply