Kek me vishnje

Perbersit:

-3-4 veze
– 230 g kos
– 330 g miell
– 200 g sheqer ose nese nuk e doni te embel shume 180 gr
– 110 ml vaj
– 2 luge kafeje pluhur pjekes
-1 pako sheqer vaniljeje
– pak kripe
– per arome pak liker visnjash
2 filxhana vishnja te qeruara nga berthamat
sheqer pluhur per ne fund,dhe salce vishnjash per ne fund

Pergatitja:

Ne fillim rrahim vezet me sheqerin dhe sheqer vaniljen rreth 8 min.
Shtojme vajin dhe kosin vazhdojme rrahjen.
Miellin e perziejme me soden e bukes dhe e hedhim luge luge.
Aromatizojme edhe me liker nese e deshirojme.
E shtrojme ne taven pjekese dhee sperkasim me vishnja neper te.
E pjekim ne temperature 185 grade rreth 45 min.
Ne fund e servirim me sheqer pluhur dhe me salce vishnjash.

Advertisement

No comments.

Leave a Reply